مراحل ساخت سوله صنعتی

یکی از اساسی ترین سوالات کارفرما ها درباره سوله صنعتی نحوه ی ساخت و مراحل ساخت آن است. ما قرار است در این مقاله برای شما یک سوله صنعتی بسازیم پس با ما همراه باشید.

به طور کلی مراحل ساخت سوله به دو بخش اداری و اجرایی تقسیم می شود. ابتدا ما به بخش های اداری آن می پردازیم سپس در بخش اجرایی به تمامی مراحل ساخت سوله اشاره می کنیم.

بخش اول: مراحل اداری ساخت سوله صنعتی

برای ساخت سوله صنعتی نیازمند اخذ مدرک از سازمان صنعت نعدن و تجارت است. این مدرک نشان می دهد که شما قادر به احداث و بهره برداری از این سازه هستید. همچنین باید بدانید که برای اخذ مجوز احداث ساخت سوله صنعتی در بخش های مختلف نیازمند دریافت شرایط و ضوابط آن منطقه هستید که بسته به نوع شهر ( صنعتی، آزاد، داخل شهر) شرایط آن متفاوت است.

این کار مانند تمامی کار های اداری داخل کشور دارای چالش های زیادی است و در صورت عدم آگاهی از قوانین آن چالش این امر چندین برابر میشود پس بهتر است قبل از هر اقدامی با افرادی که این مرحله را در ساخت سوله طی کرده اند صحبت کنید یا از مشاوران مشورت بگیرید. این امر باعث تسریع فرایند ساخت می شود.

خرید زمین برای احداث سوله

خرید نا درست زمین احداث به معنی نابودی تمام پروژه و بی فایده بودن آن است. پس پیش از هر اقدامی در این مورد به درستی تحقیق کنید و شرایط حمل و نقل، نزدیکی به بازار یا اماکنی که با آنها سرو کار دارید، امنیت منطقه و سایر عوامل را بررسی فرمایید و سپس اقدام به خرید زمین نمایید. در مورد ساخت سوله صنعتی بیشتر زمین های شهرک های صنعتی مد نظر است.

نمونه ای از سوله صنعتی ساخته شده

بخش دوم: مراحل اجرایی ساخت سوله صنعتی

سرعت در از اینجا به بعد بستگی به خودتان دارد که چه قدر بودجه برای احداث سوله دارید. هر چه بودجه ی شما محدود تر باشد زمان ساخت طولانی تر می شود.

انتخاب نوع سوله سازی

شرکت های سوله سازی زیادی در ایران در حال فعالیت هستند که برای انتخاب بهترین شرکت سوله سازی چند نکته را در نظر بگیرید. از محل کارخانه بازدید کنید و شرایط کاری آن را بررسی نمایید. رزومه شرکت را ببینید و در صورت امکان با مشتریان تماس بگیرید تا درصد رضایت مندی آن ها را بسنجید.

خاک برداری و اجرای فوندانسیون

ابتدا در این مرحله وزن سازه و دیوار ها محاسبه شده سپس آزمایش خاک انجام میگیرد تا مقاومت خاک منطقه مشخص شود. بسته به نوع منطقه مقاومت خاک میتواند متق=فاوت باشد برای همین بعد از اندازه گیری مقاومت خاک نوع فوندانسیون آن مشخص می شود.

بعد از این مرحله نوبت به جمع آوری موتد اضافه و تسطیح خاک است. این کار باعث میشود در طولانی مدت فوندانسیون کج نشده و از ریزش سازه جلوگیری شود.

اکنون نوبت به فوندانسیون است که معمولا شرکت سازنده سوله این کار را انجام میدهد و یا میتوان پیمانکاری برای آن یافت.

بعد از آن نوبت به کف سازی سوله است که بهترین کف سازی برای سوله های صنعتی ، کف سازی بتنی است.

مراحل نصب سازه در سوله صنعتی

این مراحل را میتوان به زیر بیان کرد:

• مرحله حمل سوله

ابتدا سوله خریداری شده به محل احداث آن منتقل می شود.

• مرحله نصب ستون ها

ستون ها با کمک جرثقیل بر روی بیس در فونداسیون قرار گرفته و بسته می شود

• نصب سایر قطعات

سایر قطعات مانند پرلین Z و بادبند و موارد دیگر روی سازه بسته و اسمبل می شود.

مراحل ساختمانی در ساخت سوله صنعتی

این مرحله نیز شامل اجزای زیر است:

• نصب سقف

پوشش سقف بر حسب نوع آن با روش هلی متفاوت بر روی پرلین نصب میشود.

• دیوار کشی

دیوار کشی سوله خود دارای نوع های مختلفی است که بسته به کاربرد سوله شما دارد

• نصب درب

درب ها می توانند دارای انواعی از نظیر ریلی ، کرکره ای و لولایی باشند که آن نیز بسته به کارکرد شما با سوله دارد.

• نصب پنجره

معمولا پنجره ها در سقف با صورت نورگیر و در دیوار ها به شورت بازشو نصب میگردند

• جرثقیل سقفی

در بیشتر سوله های صنعتی برای جابه جایی اجسام سنگین به جرثقیل سقفی نیاز است که آن را میتوانید در عمرن فلز یزد تهیه کنید .

برای دیدن قیمت جرثقیل سقفی کلیک کنید.

سوله صنعتی در دست ساخت

عملیات های ساختمانی در ساخت سوله

خود این بخش به سه بخش تقسیم میشود 1: برق و تاسیسات سوله 2: سیستم های امنیتی 3: سیستم های اعلام و اطفاء حریق

1: برق و تاسیسات سوله

• برق: ابتدا میزان مصرف برق مشخص شده و انشعاب لازم را دریافت می کنید. تابلو های برق اصلی و فرعی داخل سوله نصب شده و کابل های برق بین آنها و نقاط انتهایی کشیده می شود. در نقاط انتهایی پریز و قطعات اتصال نصب می شود.

• ژنراتور:در صورتی که تداوم برق برای شما اهمیت دارد بهتر است این سیستم را در سوله خود داشته باشید.

• UPS: اگر منطقه شما دارای نوسانات برقی و قطعی برق است بهتر است برای محافظت از دستگاه ها از این سیستم استفاده کنید.

• تاسیسات : تاسیسات شما به نوع کاربری شما از سوله بستگی دارد. برای راهنمایی با مشاورین عمران فلز یزد تماس بگیرید تا بهترین نوع را انتخاب کنید.

2: سیستم های امنیتی و نظارتی سوله

اگر سوله شما کاربردی دارد که نیاز مند امنیت بالاست مثل کارگاه تراشکاری جواهرات بهتر است بهترین سیستم های امنیتی در آن نصب شود.

3: سیستم اعلام و اطفاء حریق

بهتر است در تمامی سوله ها سیستم اطفاء حریق نصب باشد تا از آسیب احتمالی توسط آتش جلوگیری شود. همچنین اگر سوله به منظور احداث کارخانه بزرگ ساخته شود بهتر است سیستم ورود و خروج در کل سوله نصب گردد تا بتوان ورود و خروج کارکنان را کنترل کرد.

بهره برداری از سوله

حال شما یک سوله متناسب با کاربرد خود دارید. این نکته حائز اهمیت است که هرچه در ابتدای پروژه برنامه دقیق تری برای ساخت طراحی شود هزینه و مدت زمان ساخت کاهش میابد برای همین توصیه ما به شما این است که قبل از شروع پروژه حتما با مشاوران متخصص در این باره مشورت کنید. جهت استفاده از مشاوره رایگان عمران فلز یزد کلیک کنید!

جواب به یک سوال مهم

اغلب کار فرماهای شرکت این سوال را دارند که تفاوت سوله صنعتی با سوله غیر صنعتی چیه؟ برای همین ما تصمیم گرفتیم جواب این سوال رو در این قسمت بیان کنیم

تفاوت سوله صنعتی و سوله غیرصنعتی چیست؟

در ابتدا باید بگویم که بسیاری از افراد معتقد اند که سوله هایی که با استفاده از تیرورق ساخته شده است و وزن بالایی دارد سوله صنعتی است و سوله های خرپایی و سبک غیر صنعتی. خب اگر بخواهیم به این موضوع کمی دقیق تر نگاه کنیم متوجه خواهیم شد که این موضوع به هیچ عنوان صحیح نیست زیرا وقتی یک سوله طراحی میشود ( با هر روشی ) باید آیین نامه های سازمان نظام مهندسی را پاس کند، حال اگر به این مهم دست یابد مجوز ساخت یک سوله ایمن صادر میشود. در کل سوله های باید مقاومت چند آیتم را داشته باشند:

 • مقاومت در برابر بار برف
 • مقاومت در برابر بار باد
 • مقاومت در برابر زلزله
 • مقاومت در برابر برف و زلزله
 • مقاومت در برابر باد و برف
 • مقاومت در برابر باد و زلزله
 • مقاومت در برابر برف و باد و زلزله

حال اگر تمام این ایتم ها برای یک سوله در نظر گرفته شود فرقی ندارد که سوله برای مصارف صنعتی باشد و یا برای مصارف غیر صنعتی.

امیدوارم خواندن این پروژه برای شما مفید بوده باشد

مرجع : ویکی پدیا

برای دیدن سایر مقالات کلیک کنید.

مشاوره رایگان بگیرید.

مشاوران عمران فلز یزد آماده پاسخگویی به سوالات شما و ارائه مشاوره کاملا تخصصی هستند. جهت دریافت مشاوره میتوانید با تلفن های زیر تماس بگیرید و یا فرم زیر را تکمیل نمایید.

۰۳۵۳۸۲۵۹۹۲۶

  نام خانوادگی *
  نام *
  آدرس ایمیل *
  شماره تماس

  موضوع

  چگونه می توانیم کمکتان کنیم؟