جرثقیل سقفی چیست؟

جرثقیل سقفی یکی از پرکاربرد ترین وسایل در صنعت است که برای جا به جایی اجسام در کارخانه مورد استفاده قرار میگید. این وسیله در طول زمان تغیراتی کره است و دارای انواع مختلفی است. در ادامه به بررسی این اختراع پرکاربرد می پردازیم. همچنین به بررسی عوامل تاثیر گذار در قیمت جرثقیل سقفی میپردازیم. با ما همراه باشید.

تاریخچه ای درباره جرثقیل سقفی

در سال 1876، سامپسون مور در انگلستان اولین جرثقیل سقفی را برای مصارف نظامی اختراع کرد. این وسیله برای بلند کردن اسلحه ها در رویال آرسنال در وولویچ لندن مورد استفاده قرار گرفت. از آن زمان Alliance Machine که اکنون خالی از سکنه است استناد AISE را برای یکی از اولین جرثقیل های موجود در بازار ایالات متحده آمریکا را در اختیار دارد. این جرثقیل تا سال 1980 در خدمت این کشور بود و هم اکنون در موزه ای در بیرمنگام، الاباما قرار دارد. با گذشت سال ها نو آوری های مهمی مانند ترمزبار وستون، بالابر طناب سیم ( که هنوز میان افراد محبوب است) آمده و رفته اند. با گذشت زمان استفاده از بالابر ها در دیگر مکان ها رواج یافت. برای مثال استفاده آنها در اسکله ها ، استفاده از آن ها در آسانسور ها ، و در آخر استفاده از آنها در مصارف صنعتی. و تمام این ها مدیئن سامپسون مور است که اولین آنها را اختراع کرده است. به طور کلی می توان ساخت های اولیه از جرثقیل را به صورت زیر نام برد:

۱۸۳۰ : اولین شرکت جرثقیل در آلمان به نام (Ludwig Stuckenholz).

۱۸۴۰: تولید انبوه جرثقیل های سقفی بدون موتور در آلمان

۱۸۵۴: سامپسون مور در شرکتی در لیورپول انگلیس مکانیسم جدیدی را ثبت می کند که باعث می شود وزنه های سنگین تر توسط موتور های الکتریکی بلند شوند.

۱۸۶۱: اولین جرثقیل بالابر بخار نیرو که توسط جان رامسبوتوم ساخته می شود که این دستگاه در کارگاه های راه آهن کرو نصب شده است.

۱۸۸۷: شرکت لودویگ استاکنولز اجزای الکتریکی را به جرثقیل های سقفی گه طراحی صنعت را تعیین می کنند معرفی می کند

۱۹۱۰: تولید انبود جرثقیل های سقفی با موتور الکتریکی در آلمان آغاز می شود.

انواع جرثقیل سقفی

به طورکلی می توان انواع جرثقیل های سقفی را به صورت زیر بیان کرد:

جرثقیل دو پل رونشین

این نوع از انواع جرثقیل سقفی همانطور که از نام آن انتظار می رود بر روی دو پل قرار گرفته است که هر کدام از پل ها از دو طرف بر روی ریل قرار گرفته اند.

جرثقیل دو پل آویز

ساز و کار جرثقیل دو پل آویز نیز مانند دو پل رونشین است با این تفاوت که در این دو نوع جرثقیل سقفی به حرکت طولی آنها مربوط می شود که در جرثقیل سقفی دو پل رونشین بر روی تیر حمال ریل طولی تعبیه شده و کلگی و چرخها بر روی ریل طولی حرکت می کنند ولی در جرثقیل سقفی دو پل آویز چرخهای حرکت طولی بر روی بال پایین تیرحمال قرار گرفته و بر روی آن حرکت می کند.

جرثقیل تک پل رونشین

در این نوع جرثقیل سقفی ، سیستم حرکت در عرض سالن در جرثقیل سقفی تک پل رونشین، به این شکل است که بالابر از لبه بال پایین پل جرثقیل سقفی تک پل آویزان شده و بر لبه بال پایین پل حرکت می نماید.

هرچند شرکت استریت انگلستان بالابرهای آویز را تا ظرفیت ۲۵ تن نیز تولید می کند، تولید جرثقیل سقفی تک پل رو نشین با ظرفیت بالاتر از ۱۶ تن معمولا مقرون به صرفه نخواهد بود و تنها برای موارد خاص توصیه می گردد.

جرثقیل تک پل آویز

این نوع جرثقیل از نظر حرکت عرضی مانند نوع بالاست . تفاوت این دو نوع جرثقیل بیشتر در نحوه حرکت آن است . در جرثقیل سقفی تک پل آویز، بالابر از زیر پل آویزان شده و بر لبه بال پایین پل حرکت می نماید.

قیمت جرثقیل سقفی

انتخاب جرثقیل مناسب برای کارفرما ها اغلب دشوار و پیچیده است برای همین ما امروز در این مقاله می خواهیم چند نکته برای خرید جرثقیل سقفی بیان کنیم.

عامل اول: ظرفیت جرثقیل

در ابتدای کار باید مشخص کنیم که بالابر ما تا چه وزنی را باید بلند کند. زمانی که این وزن معین شد معمولا برای ضریب اطمینان بیشتر تناژ بالاتری در نظر گرفته می شود تا امنیت کار تعمین شده و از فرسایش جرثقیل طی مدت طولانی جلوگیری شود

عامل دوم: ارتفاع مورد نظر

بعد از تعیین محدوده وزن اجسام برای جابه جایی باید ارتفاع مورد نظر آن را نیز تعیین کنیم. برای این کار ابتدا باید ارتفاعی که جسم در آن قرار دارد را در نظر بگیریم و سپس ارتفاعی که جسم باید در آنجا قرار گیرد. برای همین طول زنجیر بالابر دارای اهمیت بالایی است. اگر کوتاه تر از حد انتخاب شود به خاطر این که نمی اوان به زنجیر تکه ای اضافه کرد و باید تمام زنجیر عوض شود متحمل هزینه بالای خواهید شد. نکته هائز اهمیت این است که هنگام خرید جرثقیل بهتر است که طول زنجیر را ۱ الی ۱.۵ متر بیشتر انتخاب کنید.

عامل سوم: سرعت جرثقیل

سرعت جرثقیل یا (Lifting Speed) یکی از عواملی است که کمتر مورد توجه کارفرما هاست ولی دارای اهمیت بالایی است. برای انتخاب سرعت جرثقیل سقفی خود بهتر است با کارشناسان ما تماس حاصل کنید. به طور معمول سرعت بالا بردن جرثقیل های سقفی از 2 فوت بر دقیقه تا 16 فوت بر دقیقه است. که بسته به کار شما می تواند متفاوت باشد. تعیین سرعت بالابردن به عوامل متعددی بستگی دارد که مهم ترین آنها امنیت است. عوامل دیگری نیز موثر هستند که بشرح ذیل می باشند:

ولتاژ ورودی

ولتاژ ورودی یکی دیگر از عوامل مهم برای خرید جرثقیل سقفی است. اگر ولتاژ ورودی مناسب نباشد احتمال سوختن دستگاه است.

ولتاژ کنترل دستگاه

به ولتاژ خروجی از دستگاه برای کنترل آن گفته میشود که ۲۴ یا ۱۱۵ ولت است. بهتر است برای رعایت مسائل امنیتی ولتاژ ۲۴ انتخاب شود.

نوع آویز

آویز، محل اتصال جرثقیل سقفی به ترولی است که به دو نوع شفت (Shaft) و هوک (hook) تقسیم می شود. اتصال به روش هوک نیز به دو روش هوک ثابت و هوک با قابلیت چرخش تقسیم می شود.

به طور کلی در محل هایی که نیازمند اتصال به روش هوک است و نیازی به چرخش بار نیست بهتر است از هوک ثابت استفاده شود.

ترولی

ترولی به قسمت حرکت دهنده بار روی ریل جرثقیل گفته می شود که به سه نوع تقسیم بندی می شود

ترولی ساده

این نوع ترولی به وسیله اپراتور و طناب متصل به آن حرکت می کند. این نوع ترولی بیشنر برای مصارف کارگاهی مناسب است.

ترولی زنجیری

این نوع ترولی به وسیله یک گیربکس ساده و زنجیر متصل به آن در طول ریل حرکت می کند. این نوع ترولی نیز برای کارگاه ها به مقدار جابه جایی پایین مناسب است و کار با آن راحت تر از ترولی ساده است.

ترولی برقی

این نوع ترولی بهترین نوع آن برای جابجایی اجسام سنگین به طول زیاد است. این نوع تر.لی شامل یک گیربکس و یک موتور است که تنها با فشردن یک کلید جسم جا به جا می شود. امنیت مهم ترین عامل تعیین کننده در سرعت ترولی برقی است زیرا جابه جایی اجسام با سرعت بالا ممکن است خطراتی را در پی داشته باشد.

نوع پروفیل بوم جرثقیل

به قسمت بالایی جرثقیل که آن روی آن حرکت میکند را پروفیل بوم گفته میشود. پروفیل ها خود به چند دسته تقسیم می شود:

پروفیل (تیر آهن) H یا I

این نوع پروفیل به نام های H و یا I شناخته می شود که دارای دو نوع S section و W section اند. مطابق شکل زیر تفاوت این دو نوع در لبه های آن هاست نوع اول لبه های خمیده دارد و لی نوع دوم لبه های موازی دارد.

WF-Bean

این نوع پروفیل از نوع H گرانتر است و مخصوص جرثقیل هاست. این نوع پروفیل از سه بخش تشکیل شده است که به وسیله جوش کاری نفوذی به یک دیگر متصل می شوند. بخش پایین آن که محل اتصال جرثقیل سقفی به آن است از فولاد پر کربن درست شده است. این نوع فولاد باغث جلوگیری از خوردگی محل اتصال میشود و طول عمر جرثقیل را افزایش می دهد. بخش میانی و بالایی پروفیل از فولاد معمولی و به صورت تسمه استفاده می شود.

امیدوارم این مقاله به شما در خرید جرثقیل سقفی مورد نظرتان کمک کرده باشد.

سایر مقالات مرتبط

مرجع مقالات

مشاوره رایگان بگیرید.

مشاوران عمران فلز یزد آماده پاسخگویی به سوالات شما و ارائه مشاوره کاملا تخصصی هستند. جهت دریافت مشاوره میتوانید با تلفن های زیر تماس بگیرید و یا فرم زیر را تکمیل نمایید.

۰۳۵۳۸۲۵۹۹۲۶

  نام خانوادگی *
  نام *
  آدرس ایمیل *
  شماره تماس

  موضوع

  چگونه می توانیم کمکتان کنیم؟