ساخت اسکلت فلزی

در دهه های اخیر به دلیل مقاوت بالا و هزینه کم ساخت اسکلت فلزی مهندسان و پیمانکاران به ساخت و ساز با این شیوه رو آورده اند. ساخت اسکلت فلزی به دلیل کیفیت بالا تر ، سرعت بیشتر، هزینه ی کمتر، مقاومت و… با گذشت زمان جای اسکلت بتنی را گرفته است.

معمولا در شهر ها به دلیل عدم وجود موقعیت مکانی نا مناسب اغلب پیمان کاران دچار مشکل میشوند. اما ساخت اسکلت فلزی حتی در شلوغ ترین مکان ها نیز قابل اجراست.

همچنین در ساخت اسکلت فلزی ها دور زیر مصالح نسبت به اسکلت بتنی پایین است که خود باعث کاهش هزینه ها می شود. همچنین اسکلت فلزی مقاومت بیشتری در برابر زلزله و آتش سوزی دارد.

در بیشتر کشور های اروپایی برای اتصالات بین اجزای اسکلت فلزی از پیچ و مهره استفاده می شود. دلیل این استفاده نیز پایداری و مقاومت آن و هزینه پایین آن است.

شرکت عمران فلز یزد در ساخت اسکلت فلزی هم به صورت جوشی و هم به صورت پیچ و مهره ای فعالیت می کند.

مزایای استفاده از اسکلت فلزی

همان طور که در بالا گفته شد استفاده از فولاد در ساختمان سازی در دهه های اخیر به طور چشمگیری رشد کرده است. همچنین برخی دلایل آن نیز گفته شد. حال می خواهیم به بررسی مزایای استفاده از اسکلت فلزی پی ببریم.

سرعت اجرا

در ساخت اسکلت فلزی می توان هم زمان با گود برداری برای ساخت ساختمان، در کارگاه اسکلت فلزی تولید شود. که این کار باعث افزایش سرعت ساخت سازه می شود. و به همین ترتیب هزینه ساخت نیز پایین می آید. در کل زمان احداث اسکلت بتنی تقریبا سه برابر اسکلت فلزی است.

سرعت نصب در محل

در ساخمانی با اسکلت بتنی باید بعد از قالب بندی اجزای ساختمان منتظر خشک شدن بتن شد. اما به دلیل تولید اسکلت فلزی در کارخانه و تفاوت شیوه ی نصب آن با اسکلت بتنی (پیچ مهره ای یا جوش) سرعت نصب اسکلت فلزی بسیار بالاتر از اسکلت بتنی است.

صرفه جویی در فضای مورد استفاده

در ساختمان هایی با اسکلت بتنی به دلیل افزایش قطر پایه ها و سقف، سازه فضای مورد استفاده در ساختمان پایین می آید. البته تفاوت آن با اسکلت فلزی زیاد نیست ولی همین تفاوت کم می تواند باعث صرفه جویی هزینه در ساختمان شما شود.

مقاوم بودن اسکلت فلزی در برابر اتش و زلزله

در اسکلت فلزی به دلیل به کار رفتن فولاد سازه دارای استحکام بالایی است. این خود موجب مقاومت سازه در برابر زلزله و افزایش طول عمر سازه می شود. همچنین فولاددر مقابل اتش مقاوم است، به همین دلیل عموما ساختمان هایی با اسکلت فلزی مقاوم تر از ساختمان هایی با اسکلت بتنی است.

هزینه ساخت کمتر

میتوان این مورد را نتیجه ای بر تمام مزیت های اسکلت فلزی دانست زیرا تمام مزیت های بالا باعث کاهش هزینه در ساخت سازه می شدند. اضافه بر نکات بالا به دلیل هدر رفتن کمتر مصالح در اسکلت فلزی هزینه تمام شده ی کمتری نیز نسبت به اسکلت بتنی دارد.

معایب اسکلت فلزی

استفاده از اسکلت فلزی نیز معایب خاص خود را داراست که برخی معاییب آن به شرح زیر است:

ضعف سازه در دما های بالا

هر چند اسکلت های فلزی مقااومت بیشتری نسبت به اسکلت بتنی در برابر آتش دارند اما اگر دمای آنها بیشتر از ۵۰۰ درجه سانتی گراد شود، مقاومت ساختمان دچار مشکل می شود. حتی خطر ریزش سازه نیز وجود دارد. برای جلوگیری از این موارد، از آلیاژ های دیگر در ساخت اسکلت فلزی این گونه سازه ها استفاده می شود.

خوردگی عوامل داخلی اسکلت فلزی

خوردگی فلز یکی از معایب جدا نشدنی از سازه های فلزی است. برای جلوگیری از خوردگی اسکلت فلزی باید از ضد زنگ های استاندارد استفااده کرد. همچنین باید روکشی مناسب از رنگ روی قطعات اسکلت کشید.

تمایل قطعات سازه به کمانش

با توجه به این که چگالی فلز از بتن بیشتر است و همچنین از قطعات فلز نازک تر از قطعات بتنی اند تمایل به کمانش تحت نیروی وزن در ساختمان هایی با اسکلت فلزی بیشتر است.

جوش نامناسب

متاسفاده به دلیل کمبود جوش کاران حرفه ای و متخصص، بیشتر اسکلت های فلزی به صورت غیر استاندارد جوش کاری می شوند. که این احتمال ریزش سازه را بالا می برد. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است به جای جوش کاری قطعات سازه از پیچ و مهره استفاده شود. ساخت قطعات و اتصال آنها به یک دیگر در شرکت عمران فلز به بهترین نحو انجام می گیرد.

تفاوت جوش و پیچ و مهره در اسکلت فلزی

اسکلت فلزی پیچ و مهره ای

اسکلت فلزی پیچ و مهره ای یکی از انواع اسکلت فلزی است که در آن اتصالات بین اجزا به صورت پیچ و مهره ای است. در این نوع به دلیل از قبل متصل شدن اجزا در کار خانه کیفیت اجرا بیشتر بوده وسرعت آن به طور چشم گیری بالا می رود. در محلی های مشکل برای اجرای پروژه بهتر است برای اتصالات از پیچ و مهره استفاده کرد.

اسکلت فلزی جوشی

در اسکلت فلزی جوشی برخی قطعات به صورت راحت تر به یک دیگر متصل می شوند و نیاز به مصالح زیاد ندارند. در اسکلت نوع پیچ و مهره ای برای اتصالات گاهی نیاز به طراحی های پیچیده و حساس می باشد که این موضوع در کارخانه کمی زمان بر و دشوار تر نسبت به جوش است.

البته باید توجه کرد که استفاده از اسکلت فلزی پیچ و مهره ای از نوع جوشی مقاومت بیشتری دارد و به دلیل این که در کارخانه تولید می شوند سرعت نصب بیشتری نسبت به نوع دیگر دارد ولی برای هر سازه ای توصیه نمی شوند.

قیمت اسکلت فلزی

برای قیمت گذاری روی اسکلت فلزی سه راه متداول وجود دارد:

 • به صورت کیلویی بر حسب برگه باسکول

پیمانکاران اسکلت فلزی اکثرا قرارداد خود را به صورت کیلویی بر اساس برگ باسکول با کارفرا منعقد میکنند. چراکه در این روش قیمت محاسبه شده پایانی که برای پیمانکارلحاظ میگردد .براساس برگ های باسکولی خروجی از کارگاه ساخت اسکلت فلزی میباشد.

 • بر اساس ریزمترها

در این روش کل اسکلت فلزی توسط شرکت متره می شوند که ملاک ریالی برای قیمت نهایی است. البته برخی شرکت ها برای وزن جوش و رنگ درصدی قراردادی با پیمان کار تعیین می کنند.

 • به صورت توافقی و یا به اصطلاح چکی

این روش بیشتر برای پروژه هایی با تناژ پایین و یا پروژه های تقویتی استفاده می شود. در این روش شرکت بر حسب مدت زمان اجرایی پروژه و سود شرکت مبلغی تعیین می شود که به صورت نقدی یا به صورت چک پرداخت می شود.

ساخت اسکلت فلزی یزد

شرکت عمران فلز یزد یکی از بزرگ ترین شرکت ها در زمینه سازه های فلزی در یزد است. این شرکت به لطف پروردگار و تلاش فراوان خدمات خود را در زمینه سازه های فلزی به مشتریان خود ارائه می دهد. این شرکت با در اختیار داشتن کارگاه های متعدد توانایی اجرای سازه های فلزی با تناژ بالا را داراست.

اگر شما نیز قصد ساخت سازه های فلزی را دارید می توانیید با کارشناسان عمران فلز تماس گرفته و از خدمات این شرکت بهره مند شوید. کارشناسان ما با در نظر گرفتن نوع کاربرد شما از سازه، بهترین قیمت با بهترین کیفیت و سریع ترین روند ساخت را به شما پیشنهاد میکنند. خدمات ما شامل تضمین کیفیت است. فراید کاری در عمران فلز یزد شامل طراحی سازه، ساخت در کارخانه ، جا به جایی و نصب در محل است.

برای داشتن این سازه ی رویایی کلیک کنید.

کنترل کیفیت نظارت جوش اسکلت فلزی

شرکت عمران فلز با در اختیار داشتن کارشناسان مجرب و خبره مفتخر است خدمات خود را در زمینه ی نظارت اسکلت فلزی و نظارت جوش به کلیه مشتریان و کاربران گرامی ارائه دهد. پکیج های نظارتی جوش عمران فلز یزد با در نظر گرفتن آخرین استانداردها و پویش های کاری در اختیار کلیه کارفرمایان محترم قرار می گیرد.پایه واساس تمام برنامه های کنترل کیفیت سازه ها و اجزای ساخته شده فلزی با روش های جوشکاری ، بازرسی جوش می باشد.

کدها واستانداردها به منظور کسب اطمینان از عملکرد مناسب اتصالات جوشی در شرایط سرویس ، غالباً اشاراتی نسبت به انجام بازرسی چشمی جوش و محدوده پذیرش عیوب در بازرس چشمی دارند. این اطمینان زمانی حاصل می شود که بازرسی توسط یک بازرس آموزش دیده و دارای صلاحیت در ۳ مرحله قبل ، حین و بعد از جوشکاری انجام شود .

شرکت عمران فلز یزد از خدمات بازرسین جوش مجرب و تأیید صلاحیت شده بر اساس استانداردهای AWS-QC1 و CSWIP-3.1 در پروژه های بازرسی خود استفاده می نماید. مراحل نظارت، پیش از جوش کاری ، در حین جوشکاری و بازرسی پس از آن است.

امیدوارم از خواندن این مقاله لذت برده باشید

برای مشاهده مقالات بیشتر کلیک کنید

مرجع: ویکی پدیا

مشاوره رایگان بگیرید.

مشاوران عمران فلز یزد آماده پاسخگویی به سوالات شما و ارائه مشاوره کاملا تخصصی هستند. جهت دریافت مشاوره میتوانید با تلفن های زیر تماس بگیرید و یا فرم زیر را تکمیل نمایید.

۰۳۵۳۸۲۵۹۹۲۶

  نام خانوادگی *
  نام *
  آدرس ایمیل *
  شماره تماس

  موضوع

  چگونه می توانیم کمکتان کنیم؟